Negativna atmosfera srednjovjekovnog Zagreba: Pojava kuge i turska prijetnja

Share This Post

Srednjovjekovni Zagreb je prolazio kroz brojne nedaće, a osim krvavih borbi koje su vodili susjedni Kaptol i Gradec, opasnosti od Turaka, te brojnih borbi oko vlasništva nad posjedima, u gradu se nastanila i bolest. Već početkom 13. stoljeća na širem zagrebačkom području se javlja guba, i to jugoistočno od grada, kod Oborova na Savi.

Zagreb je nekoliko puta stradao od kuge u periodu 14. i 15. stoljeća, a u nekim se natpisima spominje kao da je bila vječna. Kako bi se zavjetovao, Gradec je 1499. godine na sjeverozapadnom ugla Markove crkve sagradio kapelicu Sv. Fabijanu i Sebastijanu, zaštitnicima protiv te bolesti.

Uz bolest, prisutna je bila i opasnost od Turaka. Kada je 1463. godine Bosna pala u ruke Turaka, granice Osmanlijskog carstva su se opasno približile Hrvatskoj, te opasnost od invazije turskih osvajača sve više raste.

Turci su svoja osvajanja temeljili na brzim konjima koji su upadali u sela, naselja i gradove, gdje plijene, pustoše, pljačkaju, a stanovništvo odvode u ropstvo. Zagrebu se opasno približavaju 1469. godine kada provaljuju u susjedne prekosavske nizine gdje pustoše i pale sela, te prijete prelaženjem preko Save.

Zastrašeni seljaci, koji su živjeli na području Zagrebačkog polja, bježali su noću u smjeru utvrđenog grada kako bi se zaštitili. U toj se nevolji čak i Kaptol obraća Gradecu u nadi da ih zaštiti unutar svojih zidina. Kaptol je tako građanima Gradeca oprostio sva nasilja i paleži, te ukida odredbu da njihovi sinovi do četvrtog koljena ne mogu postići crkvene časti. Također, u strahu od Turaka, Kaptol daje pravo Gradecu da na godišnjem Markovu sajmu mogu ubirati placovinu i filjarštinu, te obećaje da im neće biti naplaćivana roba koja se doprema iz inozemstva. Za vrijeme pomirbe, kanonici se skrivaju u Gradec sa sobom donoseći sve svoje dragocjenosti, te se zajednički s Gradecom spremaju za obranu od Turaka.

Prvenstvena namjera Turaka je bilo opljačkati Kaptol, stolnu crkvu i njihovo blago, od čega odustaju jer ih je navodno u tome zaustavila nabujala Sava.

Postoji i jedna urbana legenda koja povezuje Turke i kulu Lotrščak, a glasi ovako: Bilo je točno podne kada su Turci bili nadomak Zagreba, tek preko rijeke Save, kada je paša očekivao svoj ručak – pijetla. Kuhar je laganim korakom nosio tu deliciju na već pripremljeni stol u turskom taboru, kad ono – BUM! Pucanj iz Gričkog topa uništio je ručak paši, što je izbezumilo Turke i natjeralo ih na bijeg. Prema toj legendi, to je razlog zašto se svaki dan u Zagrebu oglasi Grički top točno u podne.

Turci su nakon te neuspješne opsade u nekoliko navrata opet bili u blizini zagrebačke granice. 1471. godine su provalili u Slavoniju, 1474. i 1476. godine su opustošili i spalili velik dio Zagorja, 1483. godine su bili u Turopolju, godinu kasnije opljačkali remetski samostan, a 1491. godine spalili većinu kuća u okolici Zagreba i njihovo stanovništvo odveli u ropstvo. Par godina kasnije, 1494. godine, opet se približavaju prema Zagrebu, ali preusmjeravaju svoju putanju i odlaze prema Zagorju i Samoboru.

Sustainability on the Move: How Green Logistics Is Changing the Game

The trucking industry stands at the cusp of a...

The Ultimate Guide to Choosing the Right Logistics Partner for You

The trucking industry stands at the cusp of a...

The Future of Trucking: Trends Shaping Our Industry in 2024 and Beyond

The trucking industry stands at the cusp of a...

Behind the Scenes: The Technology Driving Today’s Trucking Efficiency

The trucking industry stands at the cusp of a...