Kako se razvijala trgovina na Kaptolu i Gradecu?

Share This Post

Zbog brojnih prednosti lokacije grada Zagreba, poput povoljnog prometnog položaja, osnivanja biskupije 1094. godine, središte sa sjedištem zagrebačkog župana, kasnije i bana, na ovim se područjima vrlo rano pojavljuje trgovina. Zagreb je bio izlazna točna i neposredna veza za mnoge putnike koji su putovali u svim smjerovima.

Prvo zagrebačko trgovačko središte bilo je na Kaptolu i to davno prije nego što je Gradec Zlatnom bulom proglašen slobodnim i kraljevskim gradom. Prvi trag trgovine na Kaptolu nalazi se 1217. godine kada je Andrija II, u povodu posvete stolne crkve, Kaptolu darovao sol iz marmoroških solana kako bi ju prodao za vrijeme sajamskih dana o Stjepanovu. To je inače i prvi spomen najstarijeg zagrebačkog sajma koji se povezuje s proslavama blagdana Sv. Stjepana. 

Sajam na blagdan Sv. Stjepana se zvao i kraljevskim sajmom jer je katedralni zaštitnik, osim svetačke aureole, nosio i kraljevsku titulu. 

Sajam je trajao sedam dana prije, i sedam dana nakon blagdana sveca zaštitnika, a počinjao je glasanjem zvona i isticanjem crkvene zastave na prvostolnim zvonicima. Trgovalo se na prostoru pred stolnom crkvom, oko vrela Manduševac, u Bakačevoj ulici te na istočnoj strani Trga bana Josipa Jelačića. 

Tih se dana na tom malom prostoru okupio veliki broj trgovaca, obrtnika i svih ostalih koji su prodavali i kupovali raznovrsnu robu.

Nakon što je Gradec Zlatnom bulom proglašen slobodnim kraljevskim gradom, zagrebačka trgovina dobiva novi poticaj za razvoj i širenje. Time se stvorilo novo trgovačko središte na vrlo malom prostoru, zbog čega se zagrebačko područje sve više razvija u trgovačko-obrtničkom smjeru. Novi impuls zagrebačkoj trgovini svakako je i osnivanje nekolicine godišnjih sajmova čime sve intenzivnije raste trgovački promet – s domaćim stanovništvom, ali i s drugim zemljama.

Mnogi su prepoznali gradečke povlastice koje su značile trgovanje u utvrđenom, slobodnom i povlaštenom gradu, zbog čega se mnogi žele i naseliti na ovom području.

Osim domaćina, česti trgovci su bili i stranci, a uglavnom su to Talijani i Nijemci, te oni igraju važnu ulogu u razvijanju i sređivanju zagrebačkog tržišta i prometa robe jer su dolazili iz trgovačko razvijenijih krajeva a svojim su znanjem i iskustvom obogatili zagrebačku trgovinu.

Sustainability on the Move: How Green Logistics Is Changing the Game

The trucking industry stands at the cusp of a...

The Ultimate Guide to Choosing the Right Logistics Partner for You

The trucking industry stands at the cusp of a...

The Future of Trucking: Trends Shaping Our Industry in 2024 and Beyond

The trucking industry stands at the cusp of a...

Behind the Scenes: The Technology Driving Today’s Trucking Efficiency

The trucking industry stands at the cusp of a...